Page 36 of 39 FirstFirst ... 263233343536373839 LastLast
Results 526 to 540 of 584
    VA member simona3108's Avatar
    Am uitat sa precizez ca obisnuiesc sa desenez in picioare...deaia se vede capacul de la termos si diaia elipsele alea sunt vazute de sus.A...si recunosc ca ar trebuie sa incep sa construoesc mai ca lumea.Dar...asa la prima vedere ..ce parere ai? Am vreo sansa la arhi??Bineinteles daca incep sa ma pregatesc(acum nu fac pregatire,decat orele de la liceu...care is cam....varza)A...si daca vrei...dami tu o tema de desen...ca nu am nicio idee:)Ms anticipat:)!

a... de materialitate ce parere ai?:)

VA member
    dublu post
    Last edited by mvp; 31-12-2008 at 02:23 AM.

VA member
    am mai facut cv desene...eu desenez din placere, dupa cum am mai zis nu am nicio intentie sa intru la arhitectura. ps: plac ff mult desenele voastre. ps2: critici constructive...sigur aveti ce "critica";)...:yu:

Last edited by mvp; 31-12-2008 at 02:23 AM.

La ultimul desen,acoperisul iese chiar din casa!!!Trebuia sa-i faci si tu o streasina ...aici parca e biserica de la Densus.Perspectiva ta e mult prea exagerata.Parerea mea e ca punctele de fuga nu ar trebui sa se afle pe foaie,asa nu o sa mai para exagerata casa aia.Fi atent la paginare,pt ca in stanga ai mult spatiu liber...chiar daca intr-ul fel l-ai mai umplut cu umbra aia:)

VA member
    exagerat e marfa! :victory::lol:thnx

Desen

Asta e o masinarie complicata de stors (creierii)!Astept pareri:)
    Attached Images Attached Images  

VA member danna's Avatar
    simona- e bine ca dai atentie la detalii, cel putin la ultimul desen, dar construieste obiectele, nu le fa asa dupa ochi pt ca inca nu ai ochiul format incat sa prinzi asa din prima proportiile, eventualele simetrii etc etc.si vezi ca e prea gri tot desenul. mai mult contrast intre zonele umbrite si cele luminate
    mvp-nu vreau sa par rautacioasa dar daca nu ai intentia de a da la arhitectura atunci ce mai cauti pe threadul asta? este sectiune 2d.poti posta acolo ce vrei legat de domeniul asta... eu ce sa-ti zic acuma? ca in facultate se cer nush ce fel de perspective sau de anturaje pt desenele de genul asta cand pe tine nu te interseaza facultatea asta?

VA member
    in primul rand la multi ani tuturor!sa aveti un an bun si multa bafta celor kre au bacul si admitere in vara!Sper sa reuseim toti ce ne-am propus!sau sa reusim unde ne-am propus::victory::yes:

@laurentiu:sa termin tema la gd si tehnic si o sa mai postez cateva desene.incerc sa urmaresc sfaturile tale cat de mult pot.sa vedem ce iese
    @simona:1.in primul rand nu pot sa spun dak poti sa dai la arhitectura din 2 desene.sa vedem pe parcurs.posteaza mai mult.cel putin un desen pe zi :)
    2.dak vedeai obiectele alea de sus trebuia sa se vada si buza sticlei.acolo ai 2 informatii de perspectiva(elipsele sticlei si cele ale termosului)care se contrazic.oricum ai intoarce problema...ke vazuta de sus sau de jos tot e gresit,ptr k tu termosul il vezi de sus iar sticla de pe undeva de la mijlocul gatului.rezulta doua linii de orizont,ceea ce nu e bine.trateaza compozitia k pe o cladire.iei O SINGURA LINIE DE ORIZONT si pe ea pui 2 puncte de fuga,etc,,sti povestea
    3.o tema.....hm...fa o compozitie cu o vioara si 5 obiecte taranesti(felinar,plosca de lemn..linguri,putinei,orice numa sa fie de materiale diferite,sticla si lemn)+cv de pus pe cap(orice)
    knd ajung acasa o sa iti arat si ce am desenat eu la plansa asta
    4.masina de stors mi se pare ok...si danna a spus tot ce trebuia spus in legatura cu desenul ala
    5.dak zici k acum ai inceput sa lucrezi serios la desen,deci ptr inceput,materialele mi se par destul de rezonabile(am vazut oameni muuult mai praf knd au inceput pregatire si au ajuns sa reprezinte materialele ff bine)

mai multa munca..mai multe desene

mult spor :victory:
    Last edited by bunnycriminal; 01-01-2009 at 05:12 PM.

VA member
    edit:tema cu compozitia am facut-o pe 50x70.alege ce foaie vrei...numa sa iasa bine si corect.
    re-edit :P :o sa iti arat si o tarcatoare facuta dupa natura stand pe un fotoliu intr-un magazin de antichitati :))....e departe de a fi perfect desenul dar poti sa iti fac o vaga idee despre cat de "vizibile" ar trebui sa fie obiectele tale(adik sa vezi ce iese dak urmezi sfaturile dannei)
    Last edited by bunnycriminal; 01-01-2009 at 05:10 PM.

Registered User

critici, pareri

:)

VA member
    @suzi...mie mi se pare marfa,chestii in neregula...:compozitia categoric da,acolo trebuie sa mai studiezi un pic problema,si hasura aia din spate..d fundal..mi se pare k nu isi are rostul acolo(o nuca in perete in comparatie cu restul desenului)
    in rest.f bine :) tot asa
    @bellety:sti vb aia?un pic de sare, un pic de piper,si muuuuuulta dragoste? :))
    vreau sa zic sa fi mai bland cu liniile.mai cursive,mai intregi.mai subtile in locurile puternic iluminate...si la cum ai desenat biserica ai cam stricat desenul cu anturajul.te-ai plictisit cred :P dak ai fi acordat si acolo tot atata atentie..ar fi iesit super chair.

te rog..fa desenele cu mai multa rabdare...sunt sigur k o sa iti iasa chiar ok
    (eu nu nimeream as bine proportile,dar furam ochiul cu niste anturaje :)) )

VA member
    Quote Originally Posted by beletty View Post
    Suzi esti pe un drum bun. O greseala in desenu tau ar fi innegrirea fondului, care scoate in demasca incapacitatea ta de a reda fina diferenta de griuri dintre fond si obiecte. A doua problema este compozitia, care este de-a dreptul dezastruoasa. Desenul trebuie paginat pe verticala. Un obiect trebuie sa stea intotdeauna in fata obiectelor mai mari ca el. Redarea materialitatii este buna.

Later edit: Si unduielile fondului sunt urate.

cum poti scrie asemenea tampenii ?
    tu ai citit ce ai scris inainte sa dai "POST" ????

io inteleg ca te pricepi cat de cat la desen , da nu te mai apuca de apreciat desene daca nu cunosti limba romana.

ca formulare ,si vrei un cuvant din acela lung si greu, ca vad ca ai o tendinta in a folosi un vocabular mai elevat, pacat ca nu se preteaza situatiei banale invocate [contextului in traducere ].
    e incomprehensibil = fraze lungi si prost concepute .
    cat despre continut ..... "...."

fara suparere da mai bine desenezi decat sa faci aprecieri

cat despre desenul tau , mai bine renuntai sa te chinui sa scri acel comentariu si corectai greselile inainte sa-l postezi

@ suzi : e gresita spatula , dubios cum stau prosoapele de hartie ; restul ........ ~ sunt destul de ok..
    . apoi buna ideea de a pune in valoare obiectele , dar e mult prea accentuat ce ai facut tu acolo .
    in plus , negrul / griul/nuanta mai inchisa trebuia sa o pui langa sulul d prosoape si nu langa sticla care deja are destul negru .
    incearca sa faci si umbra prosoapelor , sterge mazgaleala din partea dreapta , la fel si in stanga.

mult succes !:) si spor !

VA member
    @beletty: cu ce creion lucrezi?

uite,ia un creion mecanic 0.5,tragei o mina HB,si deseneaza cu el.
    acum imaginazati k desenezi pe propria-ti piele :drag:
    si numa mangaie foaia cu el
    ingrosi linia numa in zona care e cea mai apropiata de privitor si o lasi sa dispara usor pe masura ce se indeparteaza.evident,acolo unde e umbra linia e mai puternica.

:crazypilot:spor

later edit:dupa felul in care desenezi acum se poate deduce k nu desenezi din placere sau pasiune,ci k e doar o datorie:"mi-a zis unchiul Gelu sa dau la arhi k cika e misto rau de tot"
    cv de genu.mai multa seriozitate si devotament.dar dak zici k acum te apuci serios.....sa vedem
    Last edited by bunnycriminal; 03-01-2009 at 10:53 AM.

asta e ultimul

@Bunnycriminal-la cine te-ai referit la faza cu unchiu' Gelu???
    Stiu ca mi-ai recomandat sa fac o compozitie cu vioara si alte obiecte taranesti...dar deocamdata am desenat ce am gasit.:)Oricum nu o sa uit nici de aia:)

Page 36 of 39 FirstFirst ... 263233343536373839 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)