Results 1 to 2 of 2
    VA member

acord vecin....rog ajutor

buna ziua! am nevoie de un sfat....am obtinut certificatul de urbanism pentru constructia unei locuinte si trebuie sa obtin avizul vecinilor.....am reusit sa obtin acest acord, cu exceptia unuia dintre ei.....fata de care este distanta cea mai mare comparativ cu ceilalti vecini. acest vecin imi cere un miliard de lei pentru acord. nu am cum sa ofer aceasta suma. daca vand portiunea de teren dintre noi si am alt vecin? se poate asa ceva pentru a nu-mi mai trebui acordul acestui vecin? multumesc pentru raspunsuri

not human anymore [Moderator] micutzu's Avatar
    printre macarale care rad in soare argintii
    ar trebui sa stiu mai multe detalii ca sa iti raspund pe caz concret-nu imi dau seama de ce iti e cerut acordul vecinului:la ce departare e casa ta de limita de proprietate?
    nu stiu daca se poate ce zici tu-oricum daca se micsoreaza terenul trebuie sa depui din nou de certificat de urbanism, parcela ta poate deveni prea mica sa fie edificabila,etc
    teoretic daca ai o distanta conform regulamentului de urbanism intre tine si vecin nu iti trebuie acord. Daca nu ai aceasta distanta,in unele cazuri(dar trebuie sa vad un plan de situatie) se poate intocmi o expertiza tehnica pe baza proiectului tau si a unor sapaturi de sondare la limita de proprietate prin care sa se precizeze ca lucrarile tale nu ii afecteaza in nici un fel proprietatea iar acordul notarial e necesar in caz ca are casa la calcan iar nivelul fundatiei tale este sub fundatia lui si trebuie subzidire.
    Solutia cea mai corecta este sa te duci la primarie la directia de urbanism,sa le explici situatia si sa depui de un nou CU. In care sa ii rogi sa precizeze ce am zis mai sus:acordul notarial al vecinilor e necesar in masura in care le e afectata proprietatea.nu ar strica sa pui un plan de situatie ca sa nu te trimit degeaba dupa potcoave de cai ***** :)
    Someone who thinks logically provides a nice contrast to the real world.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)