Page 61 of 62 FirstFirst ... 1151575859606162 LastLast
Results 901 to 915 of 917
    VA member
    Am inteles ... Dar intersectia diagonalei cu placa aia triunghiulara ii un punct pe dreapta de cea mai mare panta a acelei placi nu? si acel punct imparte drepata de cea mai mare panta a triunghiului in 2 drepte proportionale ... Raportul ala dintre cele 2 drepte se pastreaza daca faci o alta sectiune tot triunghiulara in cub ? De asta poti spune ca ii locul geometric al tuturor sferelor tangente la cele 3 fete?

A[d]min Vali's Avatar
    nu stiu de raport si sincer nici nu cred ca e relevant...si NU, nu din aceasta cauza spun ca acela e LG al CENTRELOR tuturor sferelor tangente la acele 3 fetze...
    o spun pentru ca asa este:)

VA member
    Da, asa este .. Eu ma refer la explicatia matematica de ce este asa...

A[d]min Vali's Avatar
    nici macar nu mi-as bate capul...e Geometrie Descriptiva deci matematica nu prea are ce sa caute aici

VA member
    Eu cred ca geometria descriptiva este o matematica gandita in spatiu. Am intalnit o problema in care daca nu stiai teorema celor 3 perpendiculare nu prea puteai sa o faci ...

A[d]min Vali's Avatar
    descriptiv inseamna in cazul GD ca totul se rezolva numai cu desen
    nu cred ca e locul aici sa polemizam pe ce este GD-ul versus geometria de la liceu [fie ea in spatiu sau plana]
    Last edited by Vali; 02-03-2013 at 11:49 PM.

VA member
    Buna tuturor ! Sunt noua pe forum si as avea si eu nevoie de putin ajutor la o intersectie.Acesta este enuntul, am rezolvat pana la un moment dat unde nu am mai stiut cum sa continui. As fi recunoscatoare daca s-ar oferi cineva sa imi arate. MUltumesc :)Name:  Snapshot_2013-03-06_180637.png
Views: 838
Size:  47.3 KB

A[d]min Vali's Avatar
    fa proiectia laterala si sa vezi cat de usor o sa fie....

VA member
    A facut cineva subiectele de la examenul de admitere din timisoara din anul 2000 ? Va rog, am mare nevoie sa le vad rezolvate ca sa imi pot da seama unde am gresit .As fi recunoscatoare daca s-ar oferi cineva sa le posteze.

VA member
    Cam asa arata intersectia dintre cele doua volume.
    Attachment 109931
    Attached Images Attached Images  
    Last edited by FiveseveN; 23-06-2013 at 05:57 PM.

VA member
    Am nevoie de ajutor la tema5/1. Triedrul 1 adica planul lateral?.. pana la urma baza cilindrului trebuie sa fie in lateral sau vertical? Daca e in vertical cum poate sa faca 60 de grade cu planul respectiv? La ce se refera cand zice ca cilindrul este limitat de planele vertical si laterale ale proiectiei?.. La ce se refera cand zice ca are urma in punctul V?.. Multumesc!

Name:  tema5.jpg
Views: 616
Size:  203.6 KB

VA member
    Poate sa imi explice cineva ,la admitere mincu 2012,subiectul cu piramida cu baza patrat,conul si cilindrul,cum reusesc sa scot punctele din care sa duc arcele de cerc ce reprezinta intersectia conului,respectiv cilindrului,cu o fatza a piramidei ?Pun o poza de la admitere,pe care am gasit-o pe facebook.
    Name:  463527_486023071415975_307858275_o.jpg
Views: 816
Size:  50.5 KB
    In plansa respectiva mi se pare ca la con intersectia e gresita,iar la cilindru pare facuta de mana,nu construita cu compasul.Am incercat si eu si nu reusesc sa scot intersectiile.

VA member Bogdan.V's Avatar
    Quote Originally Posted by Pop_Vlad View Post
    Am nevoie de ajutor la tema5/1. Triedrul 1 adica planul lateral?.. pana la urma baza cilindrului trebuie sa fie in lateral sau vertical? Daca e in vertical cum poate sa faca 60 de grade cu planul respectiv? La ce se refera cand zice ca cilindrul este limitat de planele vertical si laterale ale proiectiei?.. La ce se refera cand zice ca are urma in punctul V?.. Multumesc!

Name:  tema5.jpg
Views: 616
Size:  203.6 KB
    Este cam târziu, dar postez totuși în speranța ca va fi de folos și altora...

Cilindrul se află în triedrul I, respectiv într-o regiune determinată de cele trei plane de proiecție ( http://www.mysketch.ro/tripla-proiectie-ortogonala/ )

Baza cilindrului se află în planul vertical de proiecție.

Axa acestuia, fiind o dreaptă orizontală ( http://www.mysketch.ro/pozitiile-car...e-ale-dreptei/ ), face 60° cu planul vertical de proiecție. Așadar și cilindrul face 60° cu acest plan.

Cilindrul este limitat de planele de proiecție în sensul că se "taie" la intersecția cu acestea.

Urma axei este similară cu urma unei drepte ( http://www.mysketch.ro/reprezentarea-dreptei/ ), respectiv punctul unde axa "înțeapă" planul lateral de proiecție.

Name:  problema_1.png
Views: 509
Size:  46.0 KB

De aici, tripla proiecție este evidentă.

mySketch.ro | Cursul tău de geometrie descriptivă

o mică corectură:

...respectiv punctul unde axa "înțeapă" planul *VERTICAL* de proiecție

(și în planul lateral de proiecție avem o urmă a axei însă ne interesează pe cea dată prin coordonatele descriptive)

Quote Originally Posted by Florin1995 View Post
    Poate sa imi explice cineva ,la admitere mincu 2012,subiectul cu piramida cu baza patrat,conul si cilindrul,cum reusesc sa scot punctele din care sa duc arcele de cerc ce reprezinta intersectia conului,respectiv cilindrului,cu o fatza a piramidei ?Pun o poza de la admitere,pe care am gasit-o pe facebook.
    Name:  463527_486023071415975_307858275_o.jpg
Views: 816
Size:  50.5 KB
    In plansa respectiva mi se pare ca la con intersectia e gresita,iar la cilindru pare facuta de mana,nu construita cu compasul.Am incercat si eu si nu reusesc sa scot intersectiile.
    Problema se rezolva facand intersectia volumelor in dubla proiectie apoi construindu-se pe baza acesteia axonometria. In explicatia mea, am facut separat fiecare intersectie ca sa nu ingreunez citirea desenului.

Aflarea punctelor de intersectie ale conului cu piramida:

(In mare, se rezolva prin intersectia generatoarelor conului cu piramida. In cazul in care cineva nu stie cum se obtin aceste generatoare sau ce sunt acestea va rog sa imi spuneti si am sa postez un curs pe mysketch.ro)

- punctele 1, 2 si 3 s-au obtinut prin intersectia generatoarelor conului cu piramida

- punctele 4 si 5 sunt intersectia bazelor volumelor

Acum tot ce mai ramane de facut este unirea punctelor si astfel obtinem vizibilitatea intersectiei. Pentru o linie de intersectie cat mai precisa, ar fi de preferat sa se obtina cat mai multe puncte, macar 9... (asta se face intersectand mai multe generatoare ale conului cu piramida)

Name:  problema_2_1.png
Views: 584
Size:  77.3 KB

Aflarea punctelor de intersectie ale cilindrului cu piramida:

(In mare, se rezolva prin intersectia <cilindrului> cu <intersectia unor planuri de nivel cu piramida>. La fel, daca nu stiti cum se obtine intersectia unei piramide cu un plan de nivel, imi spuneti si am sa postez cursul)

- punctul 1 este intersectia muchiei DS a piramidei cu baza de sus a cilindrului

- punctele 2 si 3 sau obtinut prin intersectia <bazei de sus a cilindrului> cu <intersectia piramidei cu planul de nivel N1 determinat de baza de sus a cilindrului (cea albastra)>

- punctele 4 si 5 s-au obtinut prin intersectia <cilindrului> cu <intersectia piramidei si planul de nivel N2 ales la o cota aleatoare>

- punctele 6 si 7 sunt intersectia bazei piramidei cu baza de jos a cilindrului

La fel ca si in intersectia piramidei cu conul, se unesc punctele ca sa se obtina vizibilitatea intersectiei. Pentru mai multe puncte de intersectie, se duc mai multe planuri de nivel.

Name:  problema_2_2.png
Views: 499
Size:  64.6 KB

Page 61 of 62 FirstFirst ... 1151575859606162 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks