Page 19 of 62 FirstFirst ... 915161718192021222329 ... LastLast
Results 271 to 285 of 917
    Pencilgirl Penny Lane's Avatar
    @simona
    E facuta la mana libera?
    O axonometrie trebuie sa arate ca trasa in tus(linie de aceeasi intensitate de colo pana colo).Elipsele sunt construite?
    @dana
    Esti tare harnica!BV!...incearca sa desenezi mai mult la mana libera...prind desenele mai mult realism si plasticitate :) la perspective ma refer...chiar daca sunt calculate.
    Incerarca sa faci mai inchise zonele de umbra...cam asa cum faci tu umbra purtata... si umbra purtata sa fie aproape neagra. Ai sa observi o schimbare mare a desenului, contrastele dau f bine si asa e si corect. In rest :thumbsup:

VA member simona_'s Avatar
    nu penny lane,este construita,dar intarita la mana libera,mi sa spus ca arata mai bine dak este intarit la mana libera.dar elipsele leam facut la mana libera,nam mai stat sa le construiesc.

vali
    Guest
    Quote Originally Posted by simona_
    nu penny lane,este construita,dar intarita la mana libera,mi sa spus ca arata mai bine dak este intarit la mana libera.dar elipsele leam facut la mana libera,nam mai stat sa le construiesc.
    cine ti-a spus ca axonometria arata mai bine la mana libera te-a pacalit
    singura axonometrie care arata mai bine facuta cu teul shi echerul shi la urma intarita la mana libera este cea care reprezinta case tzaraneshti sau constructii din lemn in general
    asta una la mana
    doi la mana....3 sa sti bine desena la mana libera ca sa arate bine in final ))

mai jos ai un exemplu de cum lucra "garda veche":D:D:D:D
    Attached Images Attached Images  

VA member
    dana vezi ca la plansa de dinainte de cea cu CULA si cele 2 edificii (examenul din 2001 practic) , ai gresit directia la axonometrie... nu stiu cat conteaza, poate asa ti s-a zis sa o faci, dar in caz ca nu, though you should know :)

later edit : vad ca e facuta si alta la scara si ma gandesc ca poate n-ai urmarit rezolvarea stricta a cerintelor
    Last edited by chairman; 26-04-2006 at 02:28 PM.

VA member d@n@'s Avatar
    da cam asa e...n-am avut foaia cu cerinta in fata, doar o schita a planurilor...a si fost facuta cam in graba...:P...10x tho' ;)
    "Sa-nveti sa mori ? N-o sa reusesti prea bine prima data !" :buttrock:

ɥsnɹqʞɔıs Sickbrush's Avatar
    ok... dana..merge... creioanele incep sa te placa.. da-i batai..

shine.

VA member
    motivul pt care am spus asta este ca foarte mult se greseste la asta, oamenii nu sunt atenti la cerinta ( la fel am facut si eu...) so fii sigura ca citesti bine enuntul , de mai multe ori ! (sper ca nu dau in offtopic ... prea mult:D )

VA member bassil's Avatar
    rezolvarea problemei cu cele 3 sfere tg 2 kt 2.....
    e in 2pr.Scuze pt calitatea imaginii...e un scanner mai slab.Pt a evita neintelegerile o sa scriu si explicatia.Ansamblul celor 3 sfere e simetric fata de dreapa verticala (1) care trece prin cntrul de G al triunghiului centrelor sferelor.Pt ca cubul sa se sprijine la fel p cele 3 sf, trebuie sa stea pe un vf,altfel spus sa fie cu diag spatiala verticala(iar diag spatiala sa fie chiar dreapta(1)). asezarea celor 3 sfere ne permite sa vedem in adevarata marime tg dintre o fata a cubului si sf din dreapta.asezam cdsv-ul(cubul cu diag spatiala verticala) cu vf in H(in desen e cu verde),urmand sa-l translatam in sus,pct-ul de tg dintre fata din dreapta a cubului si sfera il aflam ducand o paralela prin centrul sferei la muchia de sus(pt ca tg la cerc intr-un pct e perpendiculara pe raza in acel punct), in desen,paralela e rosie...locul in care va intersecta cercul este pctul de tg(cu 'x' rosu).de aici e usor: pctele de tg form un triunghi ech .....
    Sper ca am explicat dstul de bine.
    p.s:sfera max in cub... n-am prea inteles ce era cu ea.

Moderator lilsim's Avatar
    e buna rezolvarea. felicitari

Moderator lilsim's Avatar
    inca una:

se da o jumatate de sfera cu raza 6 cm. pozitionati in interiorul ei cele mai mari 3 conuri identice iar in golul format de cele 3 conuri si calota sferica sa se introduca sfera maxima

spor

VA member bassil's Avatar
    Desi in problemele cu inscriere este recomandata omotetia,eu propun o alta
    metoda.(Am postat si constructia ajutatoare:date fiind 2puncte pe cerc
    care nu sunt unite de un diametru,centrul cercului se va afla pe bisectoarea
    unghiului format d tg in cele 2 pcte.)
    SA revenim la problema... ea are 2 subpcte: 1.sa inscriem 3 conuri max intr o
    semisfera si 2.sa asezam o sfera tg la cele 3 conuri+calota sf.
    1. centrele cercurilor bazelor conurilor form un triunghi ech.trebuie
    sa aflu cele mai mari 3 cercuri tg 2kt2 intr-un cerc cu raza de 6.le asezam ca in pr anterioara(vom vedea tangenta in adev marime la conul din dreapta). dreapta(1) care face unghi de 60gr cu orizontala si dr(2) -verticala sunttg cu cercul din dreapta,rezulta ca centrul cercului max e la intersectiabisect unghiului A si diametrul orizontal. celelalte cercuri le aflam usor.inaltimea conului din dreapta o vdm in adev marime(la intersek cu semicercul vertical)....
    2.stim k sfera e tg la calota sferica in pctul B(verticala(4) care trece prin
    ctr-ul de g al triunghiului ech al centrelor) si la dreapta(3)(pt k vdm in
    adev marime tangenta).fac din nou constructia ajutatoare si aflu centrul
    sferei la intersectia dintre dreapta(4) si bisect unghiului dintre (3)
    si orizontala care trece prin B.de aici e usor.

VA member A.Diablo's Avatar

cluj 20.07.2006 ,sesiunea 1 , desen tehnic

Dragii mei,
    desen tehnic,2 subiecte
    Cum am pus mana pe un pc am si inceput sa scriu :) :bouncy: ...din pacate nu am scanner asa ca voi tasta subiectele:
    subiectul 1 cu 2 subpuncte:
    1 a fost o problema de intersectie (prisma triunghiulara cu cilindru circular oblic)
    2 (cub cu latura de 3 cm)trei volume date in dubla proiectie... se cerea axonometrie....astea le-am mai vazut pe la tehnic aici....regret ca nu am scanner din nou...

subiectul 2
    suna cam asa : " Se cere imaginea unei constructii destinate catararii intr-un parc de joaca.Constructia va sugera ideea de castel"
    materiale - barne cu diametrul de 15 cm si lungime de maxim 3 m
    -scanduri cu sectiune 20x3cm si maxim lungimea 3 m
    -franghii cu diametrul de 3 cm :)))(sa se spanzure copii)

piesele de lemn se vor imbina dulghereste si se vor fixa in cuie....franghiile se pot innoda (de gatul copiilor :P)

constructia va fi inscrisa intr-un volum de dimensiuni:
    - lunime 8 m
    - latime 4 m
    - inaltime 4 m

castel cu platforme distincte...cote intre +1,5 m si +2,5 m
    accesibile copiilor

sevor desena : PLAN
    DOUA ELEVATII (FATA SI LATERAL)
    SI AXONOMETRIE ORTOGONALA IZOMETRICA LA SCARA 1:50
    fara anturaj

se puncteaza: logica functionala si siguranta catararii copiilor pe constructie
    logica structurii
    sugestivitatea imaginii
    pace cartierului !

vali
    Guest
    cat timp?
    subiectul e rezonabil
    problemele de gd supersimple
    problema de constructie medie ca dificultate

VA member
    stie careva cum se rezolva subiectul2 de la urbanism?

"Se da un teren de forma unui pentagon neregulat ABCDE, cunoscand ca dimensiuni laturile: BC=CD=EA=30 m si AB=DE=40 m, iar diagonalele AC=BE=50 m.
    Se cere, la scara 1/500, o constructie grafica prin care sa se determine pe perimertul poligonului dat un punct N astfel ca o dreapta prin N si mijlocul laturii AB sa imparta terenul in doua arii echivalente (egale in valoare numerica). Se vor pastra toate liniile de constructie."

vali
    Guest
    ma gandeam ca nu ati vazut vre-odata o plansa de tehnic facuta de mine; in general am postat pe cele de desen liber
    si rasfoind asa printr-un sul plin cu axonometrii si probleme de GD rezolvate la vremea cand eu dadeam examen la mincu [era singura facultate pe vremea aia...parca era prin '88], am zis sa va arat si voua :p

desenul nu are cine stie ce veleitati....e un desen de tehnic si atat tot
    la altceva vreau eu sa atrag atentia
    dupa ce am desenat scara care trebuia desenata in axonometrie, m-am gandit sa fac o nebunie, pentru ca se cerea stalpul central scos
    si ce am facut?
    am desenat un vultur cartoony care scoate acel stalp:p
    m-am gandit eu ca ar fi mai fun daca ash face asha
    si nu am uitat de detalii [penele de pe jos cu umbre aruncate cu tot:D]

in ziua cand am sa vad si la voi o asemenea daruire pentru desen, o sa imi mai vina inima la loc.....

Page 19 of 62 FirstFirst ... 915161718192021222329 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks