PDA

View Full Version : cum calculam CUT, POT?

arina
05-02-2005, 05:25 PM
Salut tuturor, doresc sa stiu si eu cum se calculeaza exact CUT si POT, mai precis ce suprafete intra in calcul la fiecare? Se ia in calcul si subsolul? Unde as putea gasi precis prezentate aceste calcule?

Va multumesc si astept un raspuns.

VALI
05-02-2005, 11:01 PM
POT = procent de ocupare teren shi este egal cu raportul dintre suprafata construita la sol shi suprafata de teren pe care se gaseste constructia
CUT = coeficient de ocupare teren shi este egal cu raportul dintre suprafata construita desfashurata a constructiei shi suprafata de teren pe care se gaseshte constructia
.................................................
in cazul suprafetei construite desfashurate a constructiei se ia in calcul inclusiv suprafata subsolului

THRAEX
07-02-2005, 07:29 PM
Vali,informatia ta nu este complecta, POT ESTE UN PROCENT , deci asa cum spui este : " POT = procent de ocupare teren shi este egal cu raportul dintre suprafata construita la sol shi suprafata de teren pe care se gaseste constructia " inmultit cu 100, :deal: POT = n %

VALI
07-02-2005, 10:32 PM
poate ca informatia mea nu a fost COMPLETA...adica fara un "c", dar fata intreba cum se calculeaza....so!...am banuit sa stie ca orice este proCENT este "la suta"....deci cum spui tu...inmultit cu o suta
no offence...

ShERE
09-02-2005, 01:45 PM
la CUT nu intra subsolul decat daca e demisol (i.e. daca parterul e inaltat mai mult de 1 metru fata de CTN [cota terenului natural]). de asemenea nu se introduc terasele.

VALI
09-02-2005, 01:56 PM
shi nici balcoanele...
al naibii sa fiu...cand aud de subsol ma gandesc mereu la demisol...pentru ca nu prea se mai fac case cu subsol
m-am huluit....
dat la SCD oricum se aduna shi subsolul....nu shi la CUT
10x shere de completari

sandu22
17-02-2005, 07:19 PM
...si daca mai apare si A.L.A. pe planuri, atunci vin toate bucuriile..."prietenii stiu de ce".:D. e mai delicata treaba.
la fel, probleme apar si cand nu iei terasele ca suprafata construita si apoi beneficiarul iti face surprize la plata, daca nu ii explica cineva clar k suprafata construita declarata nu e tot aceea cu suprafata construita pe care o iei in calcul la realizarea pretului.[pretul teraselor e f variabil, mai ales ca de cele mai multe ori sunt strans legate de structura...deci mare atentie] bafta
Pentru ca PUZ'ul limiteaza CUT&POT,n-ai ce face, ideea e k trebuie sa le respecti...[nu numai pe hartie ;)]

sandu22
17-02-2005, 07:35 PM
k o completare, suprafata constr. se ia pe exteriorul constructiei, deci nu se aduna doar ariile incaperilor fiecarui nivel. suna poate ciudata, insa am intalnit cazuri cand trebuie facuta si aceasta specificare.bafta

Cricket
18-07-2005, 05:04 PM
dupa initiale daca POT inseamna procent de ocupare teren inseamna ca (virgula) CUT ar insemna coeficient de "U"cupare teren.....poate sa ma lamureasca careva.....?

vali
18-07-2005, 05:37 PM
coeficient de Utilizare al terenului:)

Cricket
18-07-2005, 06:04 PM
:) mersi vali ... asa parca suna altfel...si are si alt sens :D

Cricket
18-07-2005, 06:56 PM
apropo de calculele astea ingineresti....are careva idee de niste nume de manuale(carti) in care sa pot gasi cum se calculeaza structura de rezistenta pe un anumit tip de teren sau cum trebuie izolati peretii in diferite zone de clima , etc. in general chestii ingineresti....de preferat ar fi niste carti vaste , amanuntite in care sa se explice clar de ce tebuie tinut in cont cand construim o casa de x dimensiuni , pe x sol , x zona , etc. , calcule generale aplicate la orice tip de construcite , etc.....................?

vali
22-07-2005, 10:23 AM
apropo de calculele astea ingineresti....are careva idee de niste nume de manuale(carti) in care sa pot gasi cum se calculeaza structura de rezistenta pe un anumit tip de teren sau cum trebuie izolati peretii in diferite zone de clima , etc. in general chestii ingineresti....de preferat ar fi niste carti vaste , amanuntite in care sa se explice clar de ce tebuie tinut in cont cand construim o casa de x dimensiuni , pe x sol , x zona , etc. , calcule generale aplicate la orice tip de construcite , etc.....................?

pentru chestiile de mai sus se fac facultati....:)
din cate am inteles eu din alte posturi, eshti la liceu de arta sau de arhitectura....
parerea mea e ca te cam pripeshti...
la ce bun toate informatiile pe care le ceri, daca nu treci de admitere?
e posibil sa ma inshel?

Cricket
23-07-2005, 10:03 AM
mdeaa...cam ca ai dreptate...vroiam sa te mai intreb ceva da' nu era pe subiect...

vali
25-07-2005, 11:05 AM
acu daca vrei sa intrebi....intreaba....nu tzine in tine:)

Cricket
25-07-2005, 12:19 PM
vroiam sa te intreb daca chiar esti tu cel din poza...?.....:D

Cricket
25-07-2005, 12:23 PM
si daca se mai da matematica la admitere la mincu....e foarte important...

vali
25-07-2005, 01:22 PM
dap
eu sunt in poza [ma rog...am mai slabit fatza de atunci:D]
nu la mincu nu se da mate....[daca s-ar fi dat ar fi trebuit sa anunte pana acuma]

White Pepper
25-07-2005, 04:13 PM
In legatura cu manualele de care intrebi ar fi o carte a lui Marusciac "Constructii civile" care s-ar apropia de ce iti trebuie. In rest ar fi cursul de civile de anul III de la Inginerie Civila, dar mai ales normative si STAS-uri. Intra pe site-ul BICAU si vezi cam ce normative si STAS-uri sunt mai importante( de exemplu pentru lamurirea a ce inseamna POT, CUT, arie utila,a rie construita ai STAS 4908). Le poti cumpara de la Fast Print IPCT(Bucuresti, sector 2, str. Tudot Arghezi) sau poate cunosti vreun arhitect mai batran. Cam asta stiu eu.

Cricket
26-07-2005, 12:26 AM
mersi mult de tot pentru sfaturi da' cred ca nu mai e nevoie...au reusit Micutzu si VALI sa-mi faca ordine printre idei....:D

alexberi
06-07-2010, 12:09 PM
k o completare, suprafata constr. se ia pe exteriorul constructiei, deci nu se aduna doar ariile incaperilor fiecarui nivel. suna poate ciudata, insa am intalnit cazuri cand trebuie facuta si aceasta specificare.bafta

Intrebare: si la CUT si la POT se ia in considerare suprafata de pe exteriorul constructiei?
E vorba de o cladire veche cu ziduri groase si asta ar creste coeficentii peste limita zonala adminsa...

auu4you
21-04-2011, 09:14 PM
saluatre, am si eu o intrebare legat de pot si cut. daca am un teren cu o anumita suprafata si mai am 3 cladiri existente si cea care se va construi 4, calculez in functie de toate 4 cladirile pot-ul si cut-ul ????