PDA

View Full Version : Probleme geometrie descriptiva

Naurul
16-11-2010, 04:49 PM
Am incercat sa gasesc o culegere de probleme de geometrie descriptiva dar nu am gasit nimic. As propune un thred unde sa se puna doar probleme de GD (cu sau fara rezolvare) in incercarea de a face o culegere de astfel de probleme.
Ar fi foarte utila pentru toata lumea. (As ruga sa nu aiba loc discuti referitoare la modul de rezolvare sau altceva pe acest thread - Sa se posteze doar problema si rezolvarea, discutiile referitoare la aceste probleme sa se faca in alta parte)

Va multumesc

hellen
18-12-2010, 02:24 AM
hmm .. geometria descriptiva nu este, asa, o matematica distractiva, e pur si simplu o unealta pentru a te ajuta sa vezi in spatiu; vederea in spatiu este putin innascuta si apoi dezvoltata, dar poti fi si autodidact in acest domeniu;

uite .. iti propun un exercitiu cu 3 pasi in functie de complexitate. cand reusesti sa treci de un pas, il faci pe celalalt
1. sa desenezi un cub in tripla proiectie ortogonala
2. sa il desenezi cu diagonala spatiala in pozitie verticala
3. in pozitia asta sa il intersectezi cu orice corp vrei tu; cand epuizezi vreo 20 de variante alegi o prisma, apoi un con, apoi le suprapui, faci tangente cu sfere s.a.m.d. .. in spiritul matematicii distractive ;) (si nu in sens rau acum, doar sa nu devina prea distractiv incat sa uiti ce este gd-ul defapt)

pentru primul pas e nevoie de indrumare, ca sa intelegi conventiile de baza, pentru al doilea e greu ca incepator sa faci singur .. e ok sa ti se explice rationamentul dupa ce ti se dau vreo 2 ore in care sa iti storci creierii singur :P
iar pentru ultimul e nevoie doar de intuitie :)

Staff
08-01-2011, 04:11 AM
Mai jos am postat 7 probleme de Geometrie Descriptiva(G.D). Daca ma poate ajuta cineva cu rezolvarile lor i-as fi recunoscator.

1.Sa se reprezinte transformata prin desfasurare a tronsonului de legatura dintre cilindrul vertical si axa O1O2 cu O1(110;45;0) si O2(110,45,110) avand raza bazei R1=40mm si cilindrul oblic de axa MN cu M(60;45;65) si N(-5;45;105) si raza bazei R2=40mm

2.Sa se determine urmele planului mediator [P] al segmentului AB care contine punctele A(90;5;20)si B(60;50;60) si adevarata marime a distantei de la A la planul mediator[P].

3.Sa se construiasca piramida dreapta cu baza patratului ABCD inscris in cercul de centru ΩA continut in planul [P] determinat de Px(105;0;0), A(65;10;30) si Ω(40;35;30) si inaltime H=75mm.

4.Sa se reprezinte adevarata marime a sectiunii obtinuta prin intersectia planului[P] cu profilul fronto-orizontal reprezentat in figura 1. Planul [P] este definit de Px(120;0;0), iar Ph face un unghi de 45 grade cu axa OX si P prim v un unghi de 60 grade cu axa OX

5.Se dau punctele: A(90;10;50),B(25;50;15)si C(35;15;60). Sa se determine:
a) Adevarata marime a perpendicularei dusa din punctul C pe dreapta AB;
b) Coordonatele punctului de intersectie dintre perpendiculara si dreapta AB.

6.Se dau punctele A(55;5;50),B(80;25;20) si C(30;55;5).Sa se determine:
a) Adevarata marime a triunghiului ABC prin doua schimbari succesive de plan;
b) Coordonatele centrului cercului circumscris triunghiului ABC

7.Se dau punctele Px(100;0;0),A(75;0;20),E(50;30;20) si I(75;35;40). Sa se construiasca:
a) urmele planului [P] ce contine punctele Px,A si E;
b) prin I sa se duca dreapta(D) perpendiculara pe planul [P] si sa se determine proiectiile punctului Ω obtinut din intersectia drepteui cu planul [P];
c) proiectiile triunghiului echilateral ABC inscris in cercul de raza AΩ continut in planul [P];
d) proiectiile piramidei drepte SABC de inaltime h=80mm

ArtCobra
30-01-2011, 01:18 PM
Am si eu o mica problema in intelegerea unei chiestiuni legate de transpunerea unui poliedru fie intersectat de un plan sau de alta forma fie nu (trebuie sa mentionez ca nu am prea mare habar de geometrie descriptiva dar inteleg cat de cat pana in tr'un punct) daca se permite sa postez aici 2-3 imagini preluate de pe net pe care le'am incercat intelege cu mentionarea problemei. Multumesc si sper ca nu am facut off topic sau m'am bagat aiurea.

redlord
21-03-2011, 05:52 PM
salutari la toata lumea am uploadat ceva poze cu o problema , sper sa fi aparut :D , intrebarea ar fi daca stiti care ceva metoda pt a rezolva asa ceva , inafara de intuitie , am inteles ca sunt 2 metode de interesectie a 2a ii aia cu grilaju cu desfasurarea obiectelor , hmm asta am incercat sa amplicat dar nu prea mi-a iesit , daca are careva ceva idei asi fi recunoscator ca mai am cateva intersectii de genul asta ;) ms

redlord
26-03-2011, 09:03 PM
ms ;) am gasit ce cautam

kulasundari
04-04-2011, 09:38 PM
am si eu o intrebare si daca se poate cat mai rapid un raspuns:(
ii tema problema si imi da batai de cap...suna in felul urmator:
se dau urmatoarele corpuri:un cilindru circular drept si un con circular drept
cilindrul circular drept are axul definit de punctele A(14,5,2),B(8,7,12) si diam de 4 cm
cilindrul se limiteaza la planul H si la planul orizontal de cota 12 cm
conul are centrul cercului director in punctul o(5,5,0) si v(5,5,9) si raza egala cu 4 cm
se cere:reprezent sferelor de diam 5cm tangente simultan la cilindru si la con si la planul H
-problema mea este ca nu stiu cum arata cilindrul drept care atunci cand il desenezi iese oblic
-tangente stiu sa rezolv

rhodi
16-05-2011, 10:01 PM
cine poate sa ma ajute si pe mine cu o problema de geometrie descriptiva care suna asa: Fie planele [P] si [ Q ] date prin Px ( 20,0,0 ) , p' (60, 30, 40 ) , Q ( 0,0,0 ) , q' ( 70, 20, 30 ) . Sa se determine epura dreapta de intersectie a celor doua plane. multumesc anticipat.

redlord
22-05-2011, 06:45 PM
salutari , aveti ceva sfaturi pt a mentine cat mai curata foaia ? , de la instrumente se mai murdareste , caut ceva metoda mai calumea , ms ;)

MasterOfDuckz
24-05-2011, 12:22 AM
salutari , aveti ceva sfaturi pt a mentine cat mai curata foaia ? , de la instrumente se mai murdareste , caut ceva metoda mai calumea , ms ;)

hei! ma confrunt cu aceeasi problema, dar cred ca o poti mentine cat mai curata daca ai grija sa hasurezi din partea stanga a foii spre dreapta pentru a nu reveni cu mana peste. referitor la instrumente, cele din aluminiu nu intind asa mult grafitul ca cele din plastic:yu: mai mult de atat nu stiu, doar daca nu vrei sa te stergi pe maini din 5 in 5 minute :sarcastic:

alpharo
24-05-2011, 03:00 PM
la desenu tehnic multi nu stiu sa traseze linii: creionul trebuie plimbat, nu apasat cu el pe foaie, din stanga sus in dreapta jos pt dreptaci sau invers pt stangaci, important e sa nu trageti linii in răspăr. in timpul trasarii creionul de desen tehnic se roteste cu ajutorul degetelor pentru ca linia sa fie constanta - grafitul trebuie sa zgarie foaia si deci sa nu ramana excese care cauzeaza murdarirea. treaba cu radiera e ca la desnul liber - trebuie sa iasa din obisnuinta. :)

rhodi, vino si tu cu varianta ta si apoi ne dam si noi cu parerea.

nana11
24-01-2013, 07:10 PM
109402109403 ma poate ajuta si pe mine cineva cu o explicatie dc cele 2 elipse nu ies tangente?

Vali
26-01-2013, 08:20 PM
pentru ca ai desenat tu acolo nu sunt elipse in axonometrie izometrica....

deyu0707
12-02-2013, 03:29 PM
buna! va rog frumos,am nevoie de ajutor! cum se rezolva urm problema? am un tetraedru regulat cu lat de 10 cm. sa se determ cubul maxim inscris in tetraedru ,cat si :am un cub,care este tetraedrul regulat maxim.. niste idei,va rog\:( abia am inceput gd-ul si imi este destul de greu .. multumesc..

Mihnea94
14-02-2013, 07:40 PM
va rog cine ma poate ajuta si pe mine sa rezolv problema asta 109563

Vali
15-02-2013, 10:32 AM
arata ce ai facut tu pana acum....si mai vorbim!
nu prea apreciez ca intrati pe VA ca sa va rezolvam temele, fara macar sa vedem intai ceea ce ati lucrat voi!!!

Mihnea94
18-02-2013, 05:51 PM
scuze nu asta era intentia mea sunt nou pe site si nu stiu cum merg lucrurile pe aici , iti postez o imagine cu ce am facut pana acuma 109581

alpharo
18-02-2013, 10:49 PM
vad ca toata lumea are probleme cu transpunerea din epura in axonometrie...
intelegeti ca daca aveti epura aveti toate informatiile necesare construirii unei axonometrii si invers, trebe doar sa ganditi...de ce se vede asa... aveti totul sub nas
din pacate pozele uplodate sunt neclare (de incercarea ta ce sa mai vorbim) si ai si trasat niste linii in plus care la rezolutia aia nu fac bine.. pune teme curate sterse bine data viitoare. special ti-am lasat liniile de constructie ca sa vezi, impreuna cu cei care mai deseneaza la tehnic, cam cum trebe sa arate desenul - si nici nu-s chiar toate ca am mai dat cate un copy-paste si eu. desenul trebuie sa fie impecabil, aceleasi grosimi si tarii de linii (da, poate arata asa si pe foaia de hartie la teu si echer - e testata solutia iti zic eu).
daca nu intelegi volumele nici acum intreaba, in principiu din volumul dominant se taie cu tot felul de planuri verticale sau orizontale si la sfera din stanga nu e mare lucru - de la cercul median se prelungeste in jos si devine cilindru care se retrage jos si interactioneaza si cu un plan inclinat.
elipsele de pe volumul dominant sunt construite ceva mai riguros (vezi constructia auxiliara), pentru a da cat mai aproape de un cerc in axonometrie, pentru a nu exista erori cand se intalnesc planurile pe acolo (poti folosi si un elipsar daca stapanesti foarte bine cercurile - desi nu prea se vede asta). repet, nu stiu daca e volumul prezentat in epura ca sunt linii de-ale tale in plus...

109583

Mihnea94
18-02-2013, 10:57 PM
acum am inteles ,idea o aveam oarecum formata doar ca nu stiam sa construiesc sfera in axonometrie astfel incat sa respect si planu ,multumesc pentru explicatii si daca mai am nelamuriri va intreb

nana11
07-04-2013, 10:58 PM
buna ma poate ajuta si pe mine cineva cu urmatoarea problema va rog nu imi trebuie mura in gura am nevoie doar de o idee in mare si daca se poate sa imi zica si mie cineva cum se deseneaza corect o prisma, problema: se dau 3 prisme identice care lipite intre ele,creaza un volum compus. totate cele 6 vederi ale lui sun similare ca desen, numai pozitiilr difera.